ESAFORM 2018 - Palermo (ITALY), 2018, April 23rd - 25th

 

Detailed Mini Symposia Programme
 

Conference Programme

April 23rd

April 24th April 25th Conference Map

 

 

 

ESAFORM 2018 - PROGRAMME OVERVIEW - MONDAY, 23RD APRIL
7:45 - 8:30 Conference Registration (Building #19)
8:30 - 9:10 Opening  (Aula Magna - Building #7)
9:10 - 9:50 Plenary Session (Aula Magna - Building #7)
Prof. A.P. Reynolds 
  Parallel Sessions (Building #19)
Rooms Aula 5 Aula 6 Aula 7 Aula 8 Aula 9 Aula 10 Aula 11
10:00 - 11:20 MS1 MS2 MS7  MS12  MS13  MS15   
Chair:
S. Lomov
Chair:
H. Valberg
Chair:
D. Umbrello
Chair:
P. Martin
Chair:
D. Brabazon
Chair:
T. Kuwabara
 
Composites forming processes Extrusion and drawing Machining and cutting Polymer Processing and Thermo-mechanical Properties Semi-solid processes Formability of metallic materials  
11:20 - 11:40 Coffee Break
11:40 - 13:20 MS1 MS2 MS7  MS12  MS16  MS15  MS4 
Chair:
S. Bel
Chair:
S. Müller
Chair:
P.J. Arrazola
Chair:
F. Schmidt
Chair:
M.  Bambach
Chair:
J. Lian
Chair:
H. Hagenah
Composites forming processes Extrusion and drawing Machining and cutting Polymer Processing and Thermo-mechanical Properties Incremental and sheet metal forming Formability of metallic materials Innovative joining by forming technologies
13:20 - 14:30 Lunch
14:30 - 15:10 Plenary Session (Aula Magna - Building #7)
Prof. E. Massoni
  Parallel Sessions (Building #19)
Rooms Aula 5 Aula 6 Aula 7 Aula 8 Aula 9 Aula 10 Aula 11
15:20 - 16:40 MS1 MS2 MS7  MS12  MS16  MS15  MS17 
Chair:
J. Sinke
Chair:
A. Costa
Chair:
T. Matsumura
Chair:
O. De Almeida
Chair:
M.  Bambach
Chair:
D. Banabic
Chair:
L. Tabourot
Composites forming processes Extrusion and drawing Machining and cutting Polymer Processing and Thermo-mechanical Properties Incremental and sheet metal forming Formability of metallic materials Material behaviour modelling
16:40 - 17:00 Coffee Break
17:00 - 19:00 MS1 MS3  MS7  MS12  MS 16  MS15 MS17 
Chair:
P. Boisse
Chair:
 B. Behrens 
Chair:
A. Attanasio
Chair:
V. Sobotka
Chair:
M.  Bambach
Chair:
F. Barlat
Chair:
O. Cazacu
Composites forming processes Forging and Rolling Machining and cutting Polymer Processing and Thermo-mechanical Properties Incremental and sheet metal forming Formability of metallic materials Material behaviour modelling
19:00 - 21:00 Welcome Cocktail (Building #19)

 

^UP^

 

 

 

ESAFORM 2018 - PROGRAMME OVERVIEW - TUESDAY, 24TH APRIL
7:45 - 8:30 Conference Registration (Building #19)
8:30 - 9:30 Plenary Session (Aula Magna - Building #7)
Prizes winners
  Parallel Sessions (Building #19)
Rooms Aula 5 Aula 6 Aula 7 Aula 8 Aula 9 Aula 10 Aula 11
09:30 - 11:10 MS1  MS3  MS7  MS10  MS16  MS17   
Chair:
E. Abisset-Chavanne
Chair:
B. Behrens 
Chair:
G. Germain
Chair:
M. Durante
Chair:
M.  Bambach
Chair:
T. Yalcinkaya
 
Composites forming processes Forging
and
Rolling
Machining
and
 cutting
Non-conventional
processes
Incremental
and
sheet metal forming
Material
behaviour
modelling
 
11:10 - 11:30 Coffee Break
11:30 - 13:30 MS1  MS3  MS7 MS10  MS16  MS17   
Chair:
J. Sherwood
Chair:
A. Chugreev
Chair:
A. Del Prete 
Chair:
L. Santo
Chair:
M.  Bambach
Chair:
A. Habraken
 
Composites forming processes Forging
and
Rolling
Machining
and
 cutting
Non-conventional
processes
Incremental
and
sheet metal forming
Material
behaviour
modelling
 
13:30 - 14:30 Lunch
14:30 - 15:10 Plenary Session (Aula Magna - Building #7)
Fontana Group
  Parallel Sessions (Building #19)
Rooms Aula 5 Aula 6 Aula 7 Aula 8 Aula 9 Aula 10 Aula 11
15:20 - 16:40 MS1  MS6  MS9  MS10  MS16  MS14   
Chair:
P. Chinesta
Chair:
E. Lertora
Chair:
E. Cueto
Chair: 
L. Slatineanu
Chair:
M.  Bambach
Chair:
B. Klusemann 
 
Composites forming processes Laser
 material
 forming
New and advanced
numerical strategies for
material forming
Non-conventional
processes
Incremental
and
sheet metal forming
Additive
manufacturing
 
16:40 - 17:00 Coffee Break
17:00 - 18:00 MS1  MS6  MS8   MS10  MS16  MS14   
Chair:
J. Feréc
Chair:
E. Lertora
Chair:
D. Brabazon
Chair:
M. Coteata
Chair:
M.  Bambach
Chair:
B. Klusemann 
 
Composites forming processes Laser
 material
 forming
Nanostructured materials fabrication
and
applications
Non-conventional
processes
Incremental
and
sheet metal forming
Additive
manufacturing
 
18:00  -  19:20 General Assembly  (Aula Magna - Building #7)
19:30 Buses departure from Conference venue to Gala Dinner
20:00 - 23:30 Gala Dinner

 

^UP^ 

 

 

 

ESAFORM 2018 - PROGRAMME OVERVIEW - WEDNESDAY, 25TH APRIL
7:45 - 8:30 Conference Registration (Building #19)
8:30 - 9:10 Plenary Session (Aula Magna - Building #7)
 Prof. F. P. La Mantia
  Parallel Sessions (Building #19)
Rooms Aula 5 Aula 6 Aula 7 Aula 8 Aula 9 Aula 10 Aula 11
09:20 - 11:20 MS1  MS9  MS11  MS4  MS14  MS12   
Chair:
C. Poppe
Chair:
T. van den Boogaard
Chair:
M. Strano
Chair:
G. Buffa
Chair:
B. Dovgyy
Chair:
R. Spina
 
Composites forming processes New and advanced numerical strategies for material forming Optimization and inverse analysis in forming Innovative joining by forming technologies Additive
manufacturing
Material
behaviour
modelling
 
11:20 - 11:40 Coffee Break
11:40 - 13:20 MS3  MS9  MS11  MS4  MS14     
Chair:
M. Hootak
Chair:
T. van den Boogaard
Chair:
G. A. Campos 
Chair:
L. Fratini
Chair:
A. Habraken
   
Composites forming processes New and advanced numerical strategies for material forming Optimization and inverse analysis in forming Innovative joining by forming technologies Additive
manufacturing
   
13:30 - 14:30 Lunch

 

 

^UP^ 

 

 

Conference Map (Google Map of Esaform's POI)

^UP^